תערוכה טובנות תובנות טובות

אמנות אמיתית היא בגדר חוויה רבת עוצמה. ככל שעוצמת חוויית היצירה היא משמעותית עבור האמן היוצר, כך היא עוברת באופן חוויתי, מעשיר ומעמיק – אל הצופה.

תערוכת האמנות ההיהודית העכשווית של אמני אלעד, נוצרה מתוך עבודה תהליכית מעמיקה, משותפת, רציפה, המשכית וחווייתית, שנמשכה על פני מספר חודשים של מפגשים שבועיים רצופים, ללא קיצורי דרך, תוך איתגור והתמודדות משמעותית מול דיוק הרעיונות והביצוע האמנותי של היצירות.

אמני אלעד עברו בדרך לתערוכה תהליך אישי וקבוצתי משמעותי, שחייב כל אמן לחשוב, להעמיק, לנסח, לדייק, וליצור.

התהליך החל בחשיבה ובחירה משותפת של נושא התערוכה. לאור השנה המאתגרת שעברה על האנושות כולה, ועל החברה הישראלית בפרט, הוחלט יחד למקד את העשייה האמנותית, בחיפוש אחר התובנות הטובות “הטובנות” שכל אמן ואמנית מצאו דווקא בתוך ההתמודדות והקושי.

התהליך החל בחיפוש אחר מקורות השראה מתוך עולם התוכן היהודי, הבא לידי בטוי בפסוקים, מדרשים, מילים ופרשנויות למילה “תובנה”. בכל מפגש נעשה שיח משותף אשר מטרתו הייתה לדייק את התובנות הפרטניות של כל יוצר ויוצרת עד לחידוד מקסימלי של התובנה האישית – במילה אחת.

כל תהליכי השיתוף יצרו גלים והיזונים חוזרים, כאשר כל תובנה מחלחלת, בונה ומעמיקה את התובנות של כל שאר חברי הקבוצה. היו לאורך הדרך לא מעט הפתעות, הפנמות, ואפילו דמעות. ההתמקדות של העבודה היצירתית הייתה ראשית במציאת, דיוק וזיקוק התובנה האישית של כל אמן ואמנית, ורק לאחר מכן החלה העבודה על הצד החזותי של היצירות. המטרה האוצרותית באופן עבודה תהליכי זה, הייתה לאפשר לכל אמן לצאת מתוך תבניות יצירה מוכרות וחוזרות, ולעודד תהליכי עומק חשיבתיים ויצירתיים כאחד.

לאורך התהליך המשותף, שיש לציין שהתנהל על פי כל כללי ההלכה, כולל העמדת מחיצה בין הגברים והנשים, סייעו לקידום התהליך אמנים ואמניות מובילים מהמגזר החרדי, ד”ר יעקב יומטוב זפוליאנסקי, תלמיד חכם ואמן יהודי עכשווי, הגב’ הינדה הרבסט, מקימת וראש מגמת השתלמויות מורות לאמנות ארצי במכון להשתלמויות של סמינר שרנסקי, ושרה קבלה, אמנית קהילתית ומובילת תהליכי אמנות במגזר החרדי. כל אחד מהם הוסיף נדבך נוסף להעמקת התכנים של כל יצירה ויצירה בתערוכה. תודות מעומק הלב לגב’ טלי לוסטיג, מנהלת החוגים של המרכז לאמנות ותרבות במתנ”ס אלעד, על תמיכתה בתהליך לאורך כל הדרך.

כאוצרת התערוכה, עברתי יחד עם האמנים תהליך עמוק, משמעותי ומשנה חיים, אשר האיר עבורי את התובנות הטובות של אתגרי החיים.
תפילתי היא שהצופים בתערוכה יעברו חוויה לא פחות משמעותית מתוך צפייה ביצירות, וייקחו איתם את התובנות הטובות – אל מעבר לכתלי התערוכה.

“ויהי נועם ה’ אלוקינו עלינו, ומעשיי ידינו כוננה עלינו, ומעשיי ידינו כוננהו” (תהילים צ’)

ד”ר נורית סירקיס בנק
חוקרת, אוצרת, ומרצה לאמנות יהודית עכשווית
אוצרת התערוכה טובנות – תובנות טובות

אבא
יוסף המספר
נייר, גואש, דיו, טוש על דיקט
60X170 ס”מ
2021

כפי הנראה לכל עין בחרתי הפעם לצייר סיפור אישי ולרפא אחת ולתמיד את הסבך ביני לבין אבי. זיכרונות אחרונים מגן עדן על הבלקון בבית ילדותי, עוד לפני שהתחיל הערפל הסגול שבלע אותי ממני.

השתקפויות
הודיה גלעד
חימר, פיגמנט וגלזורה בתנור קרמי, נייר פרגמנט, נייר משי, צבעי צמחים, תאורה על דיקט
60X170 ס”מ
2021

האור שזורם מלמעלה כלפי מטה יוצר השתקפויות ומסמל את השפע שמקבל עולמנו בחסד הבורא. הצל שמוטל על הניירות הקרועים, משקף מציאות של אתגרים וקשיים המוצבים בפני האדם בכל רגע. ההיזון החוזר בין האור והצל מבטא את האופן שבו טמון פוטנציאל שהניסיונות יתהפכו לטובה.

איחוי
מור ג’רופי
אקריליק, נייר, צילומים, ספריי צבע על דיקט
60X170 ס”מ
2021

הימים המאתגרים שעברו על האנושות כולה, ועל החברה הישראלית בפרט, חידדו את התובנה שבסופו של יום, עם כל ההבדלים שבינינו, דתיים, חרדיים, חילונים, הכל מתאחה לאחד. המציאות הביאה איתה חיבורים, ומתוך השבר נוצר ריפוי וטוב, שלא בהכרח היה מתרחש בלי המציאות הקשה הזאת. יצירת האמנות בנויה כולה מחיבורים ואיחויים מחומרי גלם שונים המבטאים את האחוי המהותי שקיים בבסיס של אהבת ישראל

מוח ולב
ד. י.
גזרי נייר צבועים בתה, הדפס, על דיקט
60X170 ס”מ
2021

התובנה נוצרת במפגש בין המוח והלב. הספר משמר את חכמת העבר, אשר האדם חוזר אליו כדי לשאוב ממנו חכמה לעתיד. קרעי הספר מבטאים את הבלבול של התקופה המאתגרת, כאשר הסמלים המתחברים של המוח והלב מבטאים את הכמיהה לחזור ליישם את תכלית האדם בחיבור כל כוחותיו.

להתבונן
ריקי אפטר
חוטי כותנה סרוגים, חוטים סינתטיים על דיקט
60X170 ס”מ
2021

להתבונן במציאות הקיימת ומעבר לה. לחפש את הטוב. ולמצוא.

טוב
שיינדי ווינשטיין
צבע שמן וצבעי אקריליק על דיקט
60X170 ס”מ
2021

“יש אנשים עם לב של אבן, יש אבנים עם לב אדם….” הלב מתרפק על אבני הכותל, בטוב, בקשה, ביפה ובמאתגר. בהיכל הגוונים המשתנים מתקבלות כל התפילות לפני אדון הכל.

איסוף
נוגה שמש
דפוס בחיתוך לייזר על דיקט
60X170 ס”מ
2021

תהליך כתיבת השיר ביטא מהלך פנימי בנפש שהחל מהמילים “כנפי רוח”, שביטאו עבורי גמישות ורכות, בתובנה שאין להתייאש, ושיש לעשות עבודה פנימית, ומתוכה לחשב מסלול מחדש, תוך מציאת כלים להתקדמות וצמיחה, עד להגשמה מלאה והצלחה.

לכתחילא
מ. ב.
צילום על דיקט
60X170 ס”מ
2021

הים. מרחב אינסוף. שמיים. גלים מתנפצים… המיית המעמקים, עוצמות…
ההתנפצות היא לא מקרית. היא לא בטעות –היא בעוצמתה ה”לכתחילא” של הבריאה!
המהלך השלם בתהליך אלוקי קבוע…..

תובנה
מיכל
עצים, חבלים, חוטים, כותנה על דיקט
60X170 ס”מ
2021

תובנה אינה פתאומית. היא צומחת מתוך שורשי התודעה, ועולה דרך הגזע המסועף אל הענפים, העלים ופירות המבשילים מתוכה.
תובנה היא להבין דבר מתוך דברים.
תובנה צומחת מתוך הבנה קודמת, והתבוננות חוזרת.

חושבנא
מאיה בלאס
גואש, דבק לבן על דיקט
60X170 ס”מ
2021

“יהי רצון שנזכה כל אחד מאיתנו, לעשות תהליך פנימי ועמוק של ניקוי דפוסים ישנים, ואימוץ דפוסים חדשים, לשיפור משמעותי בכל תחומי החיים” (ציטוט מתוך דבריה של ד”ר נורית סירקיס בנק בספר רפואת עץ הדורות)

אגדלך
מאיה בלאס
צילומים, שקפים, הדפסי כרומו על דיקט
60X170 ס”מ
2021

אגדלך,
אגדלך אלוקי
את שמך
אגדלה את בנך
אשר אהבת
אשר אהבך

מעברים
מרים ליפשיץ
צריבה, אקוורל דיקט
60X170 ס”מ
2021

בחיי עברתי מעברים רבים. כל מעבר הוסיף עוד נדבך של תרבות, סוגיות חברתיות, מעגלי הכריות, התמודדויות. ריבוי המעברים יצר מרקם עשיר וצבעוני, רב שכבתי בתוך עולמי הפנימי.

יד ה’ בכל
דרורה חסן
שקפים על גבי דיקט
60X170 ס”מ
2021

התובנה העצומה מהתקופה הלא פשוטה שכולנו עברנו הייתה עבורי: להמליך את התהליך. כאשר רואים את יד ה’ בכל פעולה, בכל פרט, בכל מציאות – אזי אפשר לעבור את כל אתגרי החיים מתוך אמונה שלמה.

העקדה
עובדיה מעמאני
צבע, חומרים מגוונים על דיקט
60X170 ס”מ
2021

דימוי העקדה הינו דימוי יסוד ביהדות. העקדה אינה נחלת העבר. אנו כיהודים מאמינים מתחזקים בכל יום מחדש מתוך פרשת העקדה, אשר רלוונטית לחיינו היום במסר של מסירות הנפש והאמונה המוחלטת בבורא עולם, אשר בזכותה ה’ נוצר חסד לאלפי דור ודור.

 

תיעוד תערוכה:

 

השארת תגובה

פתח צ'אט
1
היי,
איך נוכל לעזור לך?
Analytics by Conversios
דילוג לתוכן